DKS

Blog

Rodzaje ploterów wielkoformatowych.  Jaki wybrać ploter?

Rodzaje ploterów wielkoformatowych. Jaki wybrać ploter?

Różne typy ploterów


Przede wszystkim jest to wolnostojące urządzenie, które wymaga podłączenia do komputera. Dzięki niemu można drukować obrazy, grawerować lub wycinać wzory na różnych powierzchniach nawet o imponujących rozmiarach.

W zależności od nanoszonego obrazu, wyróżnia się kilka rodzajów tego typu sprzętu. Dla firm zajmujących się głównie grafiką wektorową, najlepszym rozwiązaniem będzie ploter atramentowy lub pigmentowy. Znajdujący się w jego głowicy tusz lub atrament
sprawdza się podczas tworzenia niebywale dokładnych rysunków technicznych, map, czy też wszelkich projektów inżynierskich. Plotery tego typu znajdują zastosowanie w szeroko pojętej branży CAD i GIS.

Z kolei dla agencji tworzących materiały promocyjne najlepszym rozwiązaniem będzie ploter solwentowy. Wykorzystuje on farby charakteryzujące się wysoką odpornością na czynniki zewnętrze. Są wytrzymałe na m.in. negatywne skutki promieniowania UV oraz uszkodzenia mechaniczne w postaci przetarć, czy zarysowań. W związku z tym
urządzenia te są idealne do tworzenia banerów i bilbordów reklamowych.

Natomiast modele sublimacyjne, wykorzystujące specjalne atramenty, znajdują zastosowanie przy nanoszeniu grafik na tkaniny. Podczas ich pracy wytwarzana jest wysoka temperatura, dzięki czemu z łatwością nadruk wnika w odzież, torby, chusty, czy plecaki.

Wspomniane na początku grawerowanie jest możliwe poprzez wykorzystane ploterów laserowych. Poprzez ich pracę, wszelkie zaprojektowane kształty można wycinać w tworzywach sztucznych, skórze, drewnie, papierze, a także w szkle oraz wielu innych materiałach.

Niezależnie od rodzaju sprzętu, wszystkie z nich są niebywale precyzyjne. Dzięki temu każdy dopracowany w najmniejszym detalu graficzny projekt, zostaje w stu procentach  przeniesiony na papier, folię, czy wszelki inny obrabiany surowiec.


Podziel się tym postem:
(function(h,o,t,j,a,r){ h.hj=h.hj||function(){(h.hj.q=h.hj.q||[]).push(arguments)}; h._hjSettings={hjid:2359560,hjsv:6}; a=o.getElementsByTagName('head')[0]; r=o.createElement('script');r.async=1; r.src=t+h._hjSettings.hjid+j+h._hjSettings.hjsv; a.appendChild(r); })(window,document,'https://static.hotjar.com/c/hotjar-','.js?sv=');